Paylaş

Dizel motor ve traktör üretimi gerçekleştiren TÜMOSAN, 14’üncü  Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) yerli ve milli imkanlarla  geliştirdiği motor, transmisyon, güç paketi, aktarma organlarını sergiledi.

Daha önce Konvansiyonel Gücü Grubu ve Aktarma Organları Platformu’nu  tanıtan TÜMOSAN, IDEF’19’da ise Hibrit Gücü Grubu ve Aktarma Organları Platformu  konseptini ilk kez vitrine çıkardı.

TÜMOSAN Hibrit Gücü Grubu Platformu, şirket tarafından geliştirilen  temelde 3 bölümden oluşan seri hibrit tahrik sistemine sahip yerli ve milli bir  çözüm olarak tasarlandı. Birinci bölümde dizel motor ile elektrik Jeneratör  paketi, ikinci bölümde elektrik motorları ile diğer elektronik üniteler, üçüncü  bölümde batarya paketi yer alıyor.

Hibrit Gücü Grubu Platformu talebe göre özelleştirilebilir modüler  yapıda bulunuyor. Kontrol ünitesi sayesinde çalışma esnasında farklı araç  isterlerine geçiş yapılabiliyor. Platform seri hibrit uygulamasında çalışırken  jeneratörden gelen enerji ile elektrik motorları besleniyor, aynı zamanda batarya  da şarj edilebiliyor. Yine aynı uygulamada yüksek tork gerektiren koşullarda,  batarya deşarj seçeneğine alınıyor. Platformun sessiz çalışmasının istendiği  operasyon koşullarında ise dizel motor tamamen durduruluyor ve elektrik motorları  doğrudan batarya üzerinden besleniyor. Platform aynı zamanda rejeneratif olarak  da çalışabiliyor.

TÜMOSAN, geliştirdiği temel teknoloji platformu ile gelecekteki  operasyon sahasında görev alacak hibrit araçlara güç katmayı hedefliyor.

Minimum yüzde 30 enerji tasarrufu

TÜMOSAN Elektrik Elektronik Sistemler Müdürü Eren Deniz, AA  muhabirine, yaklaşık bir yıldır hibrit sistemler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Seri hibrit tahrik sisteminde iki tahrik ünitesi bulunduğunu belirten  Deniz, bir dizel motorla elektrik üretilip bataryanın şarj edilebildiğini  bildirdi. Deniz, bu durumun bazı taktiksel avantajlar sağladığına işaret ederek,  platformun kaçış modu, sessiz operasyon modu, minimum yüzde 30 enerji tasarrufu  gibi özelliklere sahip olduğunu dile getirdi.

Hibrit Gücü Grubu Platformu’nu birebir Pusat 4×4 zırhlı aracının  platformuna muadil olarak geliştirdiklerini vurgulayan Deniz, şöyle konuştu:

“Tahrik sisteminde kullandığımız motorlar, motor kontrol üniteleri,  güç dağıtım ünitesi TÜMOSAN’ın kendi ürünleri. Batarya yerli ve milli bir  batarya. Sistem yüksek bir yerlilik oranına sahip. Hedefimiz alt sistem  seviyesinde yerlilik ve millilik oranını en yüksekte tutmak. Hibrit sistemler  için de aynı şekilde bu oranı çok yüksek seviyede tutmayı amaçlıyoruz. Bu proje  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının yayımlamış olduğu bilgi istek  dokümanına cevaben hazırladığımız bir projemiz. Oraya da aynı şekilde  cevaplarımızı verdik, sunuşlarımızı yaptık. Bundan sonraki süreçte aracın  testlerine başlayacağız. İnşallah önümüzdeki dönem bunu bir kabin haline getirip  uygulamak istiyoruz. Bu haliyle bir platform şeklinde düşündük. Bunu herhangi bir  kabin üreticisinin uygulayabileceği haliyle bir platform olarak kurguladık.  Aracın arka tarafında düz bir yüzey bırakmaya gayret ettik. Uygulama sürecinde  herhangi bir kabin üreticisi için kullanışlı olmasını hedefledik.”

Hedef 2020’de saha testi

Hibrit Gücü Grubu Platformunu ilk aşamada 4×4 olarak kurguladıklarını  aktaran Deniz, 6×6 için de çalışmalarının bulunduğunu bildirdi. Deniz,  “Önümüzdeki dönemde bunu bir platformun üzerinde kabine giydirip koşar halde  sergilemeye çalışacağız. Bu yıl aktif test çalışmalarını yapacağız. 2020 yılı  içinde bir kabine giydirilmiş haliyle saha testlerine geçmeyi hedefliyoruz.”  dedi.

Yakıt tasarrufu yanında hibrit sistemin diğer avantajlarına ilişkin de  bilgiler veren Deniz, şunları kaydetti:

“Platformun elektrikli tahriki ve tepkilerinin çok daha yüksek olması  sayesinde 14 tonluk bir araç, saatte 0-60 kilometre hızı 50 saniyede alabiliyor.  Bunu bir mevcut sistemle karşılaştırdığımızda 100 saniyenin üzerinde  alabiliyoruz. Bu oldukça büyük bir ivmelenme farkı, taktiksel güç. Operasyon modu  gibi dizel motorun tamamen kapatıldığı durumlarda yüzde 100 elektrikli bir araç.  Dolayısıyla askeri taktiksel üstünlüklerin de olması durumu söz konusu. Bu  avantajlarından dolayı hibrit tahrik sistemlerinin gelecekte çok daha aktif  kullanılacağına inanıyoruz.”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress